המיקרוביום האנושי

המונח "מיקרוביום" מתייחס למספר הכולל של המיקרואורגניזמים הנמצאים בגופנו ולחומר הגנטי שלהם. מיקרואורגניזמים הם כל אותם יצורים חיים הנמצאים בתוך גופנו או על פני העור, כגון חיידקים ווירוסים. כלומר, המונח מיקרוביום מתייחס לכל אותם יצורים חיים ה"שוכנים" בגופנו ולהשפעת החומר הגנטי שלהם על תפקוד הגוף שלנו.

 תחום המיקרוביום נחקר מאד בשנים האחרונות והוא מביא עימו תובנות חשובות לאנושות שמובילות לתפיסות בריאותיות חדשניות ובהתאם לכך, גם לשינויים רפואיים. אחד הנתונים המעניינים שעולים מהמחקר בתחום זה הוא כי אנו נושאים בגופנו פי 100-150 גנים שאינם אנושיים ביחס לגנים שלנו. כלומר, על כל גן שלנו יש לנו בגוף 100-150 גנים של מיקרואורגניזמים אחרים. במילים אחרות, אפשר להגיד כי הגנים שלנו "מנוהלים" במידה רבה על ידי גנים לא אנושיים הנמצאים בתוכנו ולכן, הרכב המיקרואורגניזמים שאנו נושאים עשוי להשפיע מאד על בריאותנו. 

מכיוון שהמסה העיקרית של המיקרואורגניזמים שנמצאים בגופנו מתרכזת במערכת העיכול, אנו מבינים היום כי הרכב החיידקים הנמצאים במערכת העיכול שלנו משפיע רבות על עיכול המזון, הפקת האנרגיה מהמזון ועל בריאות המעי. גנים מסוימים של מיקרוביום מקודדים לאנזימים שמסייעים לנו בפירוק מזון שאין ביכולתנו לעכל בעצמנו, המיקרואורגניזמים במעי הגס מפיקים כמויות קטנות של ויטמינים מסוימים, כגון ויטמיני B, K ו-B12. וישנם גם מיקרואורגניזמים שמייצרים מולקולות שנלחמות בחיידקים פתוגניים המגיעים לגופנו מהמזון. 

אנחנו רק מתחילים להבין את המורכבות של השפעת הרכב המיקרוביום על גופנו והשאלה המרכזית היא מה הוא הרכב מיקרוביום בריא? איזה הרכב מיקרוביום מעודד מחלות מסוימות? איזה הרכב גורם להשמנה או מעודד הרזיה? והאם ניתן לשנות את הרכב המיקרוביום בהתאם למטרה בריאותית או תזונתית (כגון הרזיה)? הצטברו לא מעט מחקרים בשנים האחרונות המוכיחים (בעיקר בחיות מעבדה בשלב זה) כי שינוי הרכב מיקרוביום במעי יכול להוביל להרזיה או השמנה – בהתאם לסוג השינוי.

 מחקרים מעניינים שנעשו בעכברים וחולדות הראו כי כאשר לוקחים מיצוי של צואה מחיה רזה (מיצוי צואה מכיל את חיידקי המעיים של אותה חיה) ומשתילים אותו במעי של חיה שמנה – החיה מרזה ולהפך. מחקרים נוספים הראו כי השתלת מיצוי צואה של חיה בריאה בחיה עם מחלת מעי דלקתית הביא לשיפור משמעותי (עד כדי ריפוי אפילו) בחיה החולה. לאור זאת, כבר היום ישנם מרכזים המטפלים במחלות מסוימות על ידי השתלת מיצוי צואה של בריאים במעי של אנשים חולים וישנן חברות הפועלות לייצור קפסולות המכילות מיצוי צואה בריא, כך שניתן יהיה לבלוע אותן כתרופה. 

יש היום בשוק בדיקות מסוימות המסתמכות על המידע שהצטבר בתחום זה ומאבחנות את הרכב התזונה המתאימה לאדם על סמך בדיקת צואה שלו (מאבחנים את הרכב המיקרוביום שלו) והצלבה של בדיקות דם של האדם. במקרים מסוימים בדיקות מסוג זה יכולות להואיל לשינוי תזונתי שיגרום להרזיה ולשיפור מצב בריאותי, אבל חשוב להבין שעדין אין בדיקה שהיא מקיפה מספיק ונותנת מענה לכלל הבעיות התזונתיות (כמו רגישויות למזון). לפני שפונים לבצע בדיקה מסוג זה (ולהיפרד מכ-1000 ₪) הייתי ממליצה להתייעץ עם תזונאי/ת קליני/ת ולבחון האם אותה בדיקה רלוונטית למצבך הרפואי/תזונתי.