מרגע היוולדו של ילדנו אנו עסוקים בהענקת תזונה מיטבית עבורו. כאשר הוא יונק, אנו יודעים כי הוא מקבל את התזונה הטובה ביותר, אולם כאשר הוא מתחיל לאכול מוצקים, הבטחון שלנו בטיב ההזנה שלו קצת מתערער ואנו מחפשים מידע מבוסס שיעזור לנו להעניק לו את ההזנה הבריאה ביותר עבורו.  

יחד עם המעבר לאכילת מוצקים הילד מתחיל לפתח גם את הרגלי האכילה שלו. כאשר הילד אוכל כראוי והוא פתוח לטעמים ומרקמים חדשים, כל שעלינו לעשות הוא לחשוף אותו למגוון רחב של מזונות בריאים בהתאם לשלב ההתפתחותי שלו. אולם, מה קורה כאשר הילד מביע הסתייגות מאוכל ומרקמים חדשים? במקרה זה חשוב לפנות לאיש מקצוע מיומן אשר ידע לאבחן את שורש הבעיה ולתת פתרונות מקצועיים. סרבנות להתנסות במזון חדש יכולה לנבוע ממגוון סיבות: מרגישות חושית מוגברת, מניסיון של הילד להשיג תשומת לב בעקבות הסרבנות שלו או ממגוון בעיות נוספות. לכל בעיה פתרונות משלה ולכן חשוב לאבחן את שורש הבעיה, כיוון שהתנהגויות האכילה של הילד משפיעות באופן ישיר על צריכת המזון שלו ובשל כך גם על התפתחותו וגדילתו. 

לעיתים קרובות הורים מסתפקים בכך שילדם יאכל כל סוג של מזון- העיקר שיאכל משהו. כאשר דפוס אכילה כזה משתרש, לא פעם נוצר מצב בו הילד מחליט מה הוא אוכל, מתי הוא אוכל ואיפה הוא אוכל ולא ההורה מחליט עבורו. סיטואציות כאלו לעיתים מובילות לדפוס אכילה של מזון לא איכותי מבחינה תזונתית ומשתרשת אכילה לא פיזיולוגית, כלומר, הילד לא אוכל מתוך תחושת רעב, אלא מסיבות אחרות כגון תסכול, שעמום, עצבות וכו. כאשר הילד הוא הקובע מה ומתי לאכול הוא לרוב יבחר בחטיפים, ממתקים או מזון תעשייתי אחר. כאשר ההורה קובע מה אוכלים לרוב הוא יגיש מזון איכותי מבחינה תזונתית כגון חביתה, גבינות וסלט או ארוחה מבושלת. במידה וגם אתם חווים מאבקי כוח עם הילד סביב האכילה, חשוב לפנות לדיאטנ/ית ילדים המתמחה בבררנות באכילה על מנת לקבל עזרה (במידת הצורך ניתן לפנות אלי ואפנה אתכם לאיש מקצוע מתאים). 

שלא כמו במדינות מתפתחות, ילדים במדינות מפותחות גדלים בסביבה של שפע תזונתי, כך שהימנעותם של ילדים ממזונות מסוימים (וצריכה בלתי מספקת של חומרים מזינים מסוימים עקב כך) אינה נובעת מחוסר זמינות (כפי שקורה במדינות מתפתחות). לרוב, אכילה לא איכותית ובלתי מספקת תהיה על רקע התנהגותי או עקב בעיה רפואית. דפוסי אכילה אלו לעיתים ילוו באכילה איטית מאד, הגעה מהירה לשובע, חוסר תאבון וחוסר הנאה ממזון. כל אלו מובילים בסופו של דבר לצריכת מזון נמוכה ומחסור יומי ברכיבי תזונה חיוניים או לחלופין, בצריכת אנרגיה גבוהה הגורמת להשמנה, אך לצידה צריכת חלבונים, ויטמינים ומינרלים נמוכה אשר פוגעים בצמיחה (שכיח מאד בקרב ילדים שתזונתם מסתמכת על מזון מעובד). 

האתגר הגדול בעבודה עם ילדים כאלו הוא להשיג צריכה תזונתית מספקת ואיכותית, כלומר לא רק צריכת קלוריות מספקת, אלא גם צריכה נאותה של שאר רכיבי התזונה החיוניים לגדילה. במקרים אלו ישנה חשיבות מכרעת להתערבות תזונתית יעילה ומקצועית שתאפשר לקדם את הילד מבחינת התנהגויות האכילה שלו וצריכת המזון הנאותה עבורו. 

תפקיד ההורה באכילת הילד לא פעם שגרת אכילה לא תקינה אצל הילד היא תולדה של מערכת יחסים לא ברורה בנושא ההאכלה בין ההורה והילד. חשוב שההורים יבינו מה תפקידם במערכת היחסים הזו. כאשר חלוקת התפקידים בין ההורה והילד ברורה סביב ההאכלה, שני הצדדים מפיקים את המיטב. תפקיד ההורה הוא להחליט: איזה מזון מוגש, מתי ואיפה הוא יוגש. תפקיד הילד הוא להחליט: האם לאכול, איך לאכול וכמה לאכול? בהתאם לרצונו ולמידת הרעב שלו. חשוב להקפיד על תפקיד ההורה בהאכלה: הגשת מזון איכותי, סדר בזמני הארוחות וסביבת אכילה נעימה וללא הפרעות רקע (כמו מסכים דולקים). בזמן הארוחה כבו מסכים מכל סוג והרחיקו טלפונים. האכילה תוך כדי צפייה במסכים מסיתה את תשומת הלב של הילד מהאכילה עצמה. במצב כזה הילד לא תמיד ישים לב מה הוא אוכל, כמה הוא אוכל ואף ימשיך לאכול כשהוא שבע כי הוא מרוכז במסך. בנוסף, הארוחה היא זמן טוב לשיחה משפחתית, הקניית הרגלי אכילה (זכרו – הילד תמיד צופה בכם ומחקה אתכם) וחשיפה למזונות חדשים (הילד רואה את ההורה אוכל מזון שאינו מכיר). 

למי לפנות בעת הצורך? הורים רבים צוברים את הידע שלהם לגבי האכלה ותזונה נכונה ממקורות מידע שאינם תמיד מבוססי מחקר או עדכניים. כפי שלא מומלץ לקבל עצות רפואיות מגורמים שאינם מוסמכים לכך, גם עצות לגבי האכלה ותזונה נכונה יש לקבל מאנשי מקצוע שזהו תחום התמחותם. הגורם המעודכן ביותר שממנו כדאי לשאוב ידע עדכני ומבוסס הוא דיאטנ/יות ילדים. את דיאטנ/יות הילדים תוכלו לפגוש במחלקות אשפוז הילדים בבתי החולים השונים, במרפאות בקופות החולים וגם בקליניקות פרטיות ברחבי הארץ. על מנת לעזור לכם להקנות לילד הרגלי אכילה בריאים, לעזור לו לרצות להתנסות במזונות חדשים ולהבין את הקשר בין המזון שהוא אוכל לבריאות שלו ולצמיחה שלו, 

להלן כמה ספרי ילדים שנכתבו על ידי דיאטניות ישראליות שיכולים לסייע לכם להרחיב ולהנגיש את המידע: 

*תזונת ילדים, המדריך השלם להורים. תרצה שני. להורים 

*ארוחות ילדות כחוויות מעצבות התפתחות. שלומית סמיש-טלאור. להורים. 

*ארוחת מלכים. סיגל מגן. גילאי 3-7. 

*יותם רוצה להיות גדול. אורלי יונה דרורי. הורים וילדים מגיל ינקות. 

*יותם רוצה להיות חזק. אורלי יונה דרורי. הורים וילדים מגיל ינקות. 

*הויכוח במטבח. ענת תבור. גילאי 3-6. 

*מילון התזונה הראשון שלי. אסנת בירנבאום. גילאי 4-7. 

*אורי אוריקון וכוח הירקות. נטע קיילר. גילאי 3-7. 

ניתן למצוא את כל הכותבות והספרים ברשת.