חדשות ועדכונים - ישראל היוםכ' תמוז תשע״ט

רפואת ספורט: איך להפיק את המיטב מהאימונים שלכם?


מראה חטוב ובריאות משופרת הם רק חלק מיתרונות הפעילות הגופנית, אבל מה קורה כשנתקלים בבעיות או שלא משיגים את התוצאות הרצויות? הכירו את רפואת הספורט ואיך שהיא יכולה לשפר את איכות חייכם + טיפים שימושיים לאימון אפקטיבי יותר.

פורסם ב: 0   

בין אם אתם ספורטאים חובבים, שחיינים נלהבים או טריאתלוניסטים אלופים, חשוב שתדעו שהגוף שלכם נמצא במצב שונה מיתר האוכלוסיה. נכון, הספורט משפר את מצב הגוף והבריאות שלנו אבל גם משנה מרכיבים פיזיים שונים וחושף אותנו בפני פציעות ספורט פוטנציאליות.

אז איך ממשיכים עם כושר בכל הכוח ושומרים על הבריאות והמראה? ענף רפואת הספורט נכנס לתמונה עם מחקר עשיר וטיפים שימושיים שיכולים לשפר את חייהם של כל מתאמן ומתאמנת.

בקרית אתא שבצפון הוקמה מרפאת ספורט חדשה, ייחודית וראשונה מסוגה, המטפלת בספורטאים והעוסקים בספורט בשלל ענפים. דר’ ליבנה, מומחה לרפואת משפחה ורופא ספורט:

“ספורטאים רבים נתקלים בבעיה רפואית כלשהי או זקוקים להכוונה. לרוב הם מגיעים לטיפול אצל מטפלים שונים” אומר דר ליבנה. “כך עלול להיווצר מצב שהמטפל אינו מכיר את הספורט בו עוסק הספורטאי, לא מבין את הפציעה או הבעיה ונותן טיפול או הנחיות שאינן מתאימות”. ואכן, ספורטאים רבים מרגישים שהם מונחים בצורה לא נכונה להפסיק את פעילותם בשל פציעה כלשהי, לשנות את ענף הספורט או אפילו לשנות מרכיבים בתזונה שאינם מתאימים להם. פניה לגורמים המומחים בבעיות אצל ספורטאים יכולה למנוע את כל הדברים הללו.

זוהי בדיוק הסיבה שלשמה הוקמה מרפאת אקסטרא. מרפאת אקסטרא מבוססת על ההבנה של השוני בגישה בין טיפול בספורטאים לעומת טיפול באלו שאינם  פעילים גופנית. המקום והמטפלים העובדים בו מומחים לטיפול בספורטאים ושמים את הדגש בדיוק על הגישה הזו. במקום נוצר שיתוף פעולה משמעותי בין הגורמים המטפלים ויצירת רצף טיפולי עבור הספורטאי בכל שלבי השיקום עד להחלמה המלאה. כל זאת תוך שמירה על קשר וליווי אישי לאורך כל הדרך.

” ספורטאים ממגוון ענפים עלולים לחוות בעיות רפואיות שונות. לעיתים אלו בעיות שיכולות להיות לכל אדם, ללא קשר בהיותו ספורטאי , אך בספורטאים זה דורש התייחסות מיוחדת, ולעיתים אלו בעיות שקשורות ספציפית לענף הספורט בו עוסק המתאמן. החלטנו, סמדר תזונאית הספורט ואני, ליצור מקום שיהווה בית רפואי לספורטאים ולעוסקים בספורט בכל הרמות והענפים”. המרפאה מכילה צוות מגוון של מספר רב של תחומים המטפלים בספורטאים.

סמדר טל. צילום: ד”ר עופר שחרסובלים מכאבי ראש, שלשולים ואפילו חולשה? אולי זה קשור לפעילות גופנית או לתזונתכם

הפעילות הגופנית, על כל יתרונותיה הבריאותיים, יכולה לגרום גם לבעיות רפואיות. הבעיות נוצרות בשל העומס שאנו מעמיסים על גופנו, ובשל שינויים פיזיולוגיים במערכות השונות. כפי שדרישות הגוף הן שונות בין המתאמנים, כך עלינו להיות קשובים אליו ולתת לו את שזקוק לו. הדרגתיות נכונה באימונים, התאוששות נאותה, תזונה מתאימה ושינה מספקת, אלו הן אבני היסוד ביצירת תכנית אימונים. יחד עם זאת , לעיתים מופיעות בעיות רפואיות שונות אצל מתאמנים. אכן, הבעיות הנפוצות הן בעיות של עייפות וחולשה, בעיות בשרירים, הגידים והעצמות, בעיות במערכת העיכול ובמתאמנים אינטנסיביים מאוד גם שינויים במערכת הדם ובלב. חשוב לאבחן או לאתר מבעוד מועד בעיות אלו ולהציע פתרונות מתאימים עבור הספורטאי.

לשמור על הגוף מפני פציעות ספורט

מרפאת הספורט החדשה לא רק מתמודדת עם בעיות, אלא מונעת אותן מלכתחילה. התמודדות נכונה ומושכלת יכולה לשמור על הגוף מפני פציעות ספורט. אחוז גדול מהמתאמנים חושבים שפציעת ספורט היא דבר נדיר, אבל למעשה מדובר בתופעה נפוצה שפוגעת במתאמנים רבים.

 

ד”ר ליבנה, האם מי שמתאמן יכול לסבול מפציעות ספורט?

“ללא ספק כמעט כל הספורטאים או המתאמנים יסבלו בשלב כלשהו בחייהם מפציעת ספורט. זו יכולה להיות פציעה קלה או קשה אך בכל מקרה זה יגביל אותם לתקופת מה. לעיתים הפציעה דורשת הפסקת אימונים מוחלטת אך לרוב אין הדבר כך. במצב של פציעה, בייחוד אם היא נמשכת לאחר מספר ימים של מנוחה,  חשוב להגיע לבדיקה, להעריך את חומרת הפציעה, לזהות את הבעיה וגורמים מנציחים לה ולטפל. בחלק גדול מהמקרים המטפל יוכל להמליץ על חזרה הדרגתית לאימונים, לפעמים עם ביצוע  התאמות מסויימות”.

אחד התחומים המעניינים והייחודיים ברפואת ספורט הוא מניעת פציעות ובעיות רפואיות וגם שיפור הישגי הספורטאי. אין הרבה תחומים ברפואה שעוסקים בשיפור הישגים, אך בתחום רפואת הספורט קיים מחקר ענף סביב הנושא. למען האמת, חלק לא מבוטל מההישגים המרשימים של הספורטאים בימינו הינו בזכות ההיעזרות בידע שהצטבר. כך למשל ניתן להשתמש בידע פיזיולוגי של צריכת חמצן והצטברות חומצת חלב על מנת ליצור תכנית אימונים מדורגת ונכונה אישית לספורטאי, לעזור לשיפור טוב יותר ולמנוע פציעות מיותרות .


ד”ר טל ליבנה. צילום: תקשורת אפרת ליבנה


הגישה של ד”ר ליבנה לפציעות ספורט הפתיעה אותי. עד היום שמעתי וקראתי רופאים שממליצים פשוט לנוח.

סמדר טל, תזונאית ספורט – לא רק למי שמתאמן כדי לרדת במשקל

כל מי שקצת מתעניין בספורט ותזונה שמע שכדאי לאכול חלבונים אחרי אימון, אבל לא ברור איזה חלבונים, כמה חלבונים ואיפה המקום של הפחמימות בכל זה? כדי לעשות קצת סדר בצלחת פנינו לתזונאית הספורט סמדר טל.


סמדר, אז לאכול יוגורט מועשר בחלבון אחרי האימון מסדר אותי תזונתית?

בחלק לא מבוטל מהמקרים אכילה של יוגורט מועשר בחלבון עשויה לתת מענה טוב למתאמן לאחר האימון. יחד עם זאת, חשוב להכיר בכך שישנם סוגים רבים של יוגורטים מועשרים בחלבון עם הבדלים מהותיים בהרכב התזונתי שלהם. היוגורטים השונים נבדלים בכמות החלבון למנה (10-30 גרם למנה) ובכמות הפחמימות (ישנם יוגורטים ללא תוספת סוכר בכלל וכאלו המכילים כמויות סוכר גדולות). חשוב להתייעץ עם תזונאי/ת ספורט על מנת להתאים את הרכב היוגורט הנכון ביותר עבורך בהתאם לאופי האימון שבצעת כיוון שיש הבדל בצרכים התזונתיים של הגוף לאחר אימונים מסוגים שונים. למשל: לאחר אימון סיבולת של שעתיים-שלוש יש חשיבות גבוהה לנוכחות סוכרים פשוטים בנוסף לחלבון. לעומת זאת, לאחר אימון כוח של שעה לא בהכרח יש צורך בסוכר מוסף. לא פעם אני נתקלת בספורטאים שעושים בחירות שגויות במזון אותו הם אוכלים לאחר האימון וזה פוגע ביכולת ההתאוששות שלהם ובהתקדמות. אחת הטעויות הנפוצות היא צריכת יוגורט מועשר עתיר קלוריות או גיינר עתיר קלוריות לאחר אימון שלא דורש זאת. התנהגות מסוג זה עלולה להוביל לצבירת שומן.

עד השיחה עם סמדר חשבתי שרק מי שרוצה לרדת במשקל זקוק לתזונאית ספורט, אבל השיחה איתה הבהירה לי שכל מי שעוסק בפעילות גופנית, בכל רמה, יכול להפיק תועלת מייעוץ של תזונאית ספורט. ייעוץ תזונתי יעזור לך להשיג את התוצאות הרצויות עבורך (ירידה באחוזי שומן/עלייה במסת שריר/שיפור הישגים) תוך שמירה על בריאותך.


תוכלו לקרוא מאמרים נוספים בנושאי רפואת ספורט ותזונת ספורט באתר של אקסטרא קליניק – www.extra-clinic.com

"בכל פעם שנפרדתי מהתינוק שלי, נקרע לי הלב"

לידיעת המפגין לראשונה בני גנץ, 10 כללים להפקת הפגנה מוצלחת

השחתת שלטי נשים באשדוד: ונדליזם נקודתי או מגמה מדאיגה?